Kolumny gitarowe – Zrób to sam DIYpiec

Jako, że pierwsze, ale zapewne nie ostatnie heady (Atomic i Red Baron) w zasadzie są już na finiszu przyszedł czas na budowę kolumny gitarowej. Tym razem do budowy postanowiłem wykorzystać swoją pierwszą konstrukcję gitarową. Jest nią stary niskobudżetowy piec gitarowy. Przeszedł on wiele modyfikacji i ostatecznie znalazł się w nim przedwzmacniacz tranzystorowy wzorowany na kanale czystym Fendera, fuzz z kitu firmy Jabel, głośnik Alphard HWC8-12MA-300, oraz jakaś końcówka mocy z recyclingu. Piec urodą oraz funkcjonalnością nie grzeszył, ale przez pewien okres całkiem nieźle spełniał swoje zadanie. Przyszedł jednak czas kiedy musiałem podjąć decyzję o jego utylizacji. Zamiast go wyrzucić postanowiłem dokonać poważnej modyfikacji i przerobić go na kolumnę gitarową :).

Na początku rozważałem jedynie obcięcie górnej części zawierającej elektronikę. Po krótkich przemyśleniach stwierdziłem, że przeróbkę można zrobić znacznie lepiej łącznie z wymianą obicia na skaj zwany również eko skórą.

Pierwszym krokiem było oderwanie starego koca, którym obity był piec. Poszło szybko i bez problemów. Niestety na płytach zostało trochę kleju, który dodatkowo musiałem trochę zdrapać i przyszlifować. Następnie obciąłem górną część obudowy i wyciąłem front oraz tylnie płyty. Po tym zabiegu z obudowy została wyłącznie góra, dół i boki wykonane z MDFu. Sklejka zapewne byłaby lepsza, ale i tak nie powinno być źle. Kolejną czynnością było usunięcie wkrętów i wykonanie frezów zaokrąglających krawędzie i rogi. Po tym zabiegu ponownie wkręciłęm wkręty wzmacniające konstrukcję i zaszpachlowałem nierówności.

Jak widać z pierwotnej konstrukcji nie zostało wiele. Planuję jednak wykorzystać również wyciętą płytę przednią z otworem na głośnik (sklejka) oraz część pozostałych elementów.

Kolumna z pewnością będzie służyła do eksperymentów z różnymi głośnikami, więc postanowiłem, że głośnik będzie montowany na śruby a nie na wkręty. Takie rozwiązanie pozwala na wielokrotne wykręcanie i wkręcanie głośnika bez uszkadzania otworów. Niestety nie dostałem specjalnych nakrętek, więc w otwory wbiłem i dodatkowo wkleiłem zwykłe nakrętki M4 (…) Czytaj całość na http://gitaradiy.pl

Back to Top