Gitara.org

Zasady budowy gitary elektrycznej

Po moim pierwszym artykule, który opowiadał o tym, jak zbudowałem gitarę elektryczną, otrzymałem wiele listów w tej sprawie ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi konstrukcji. Postanowiłem więc przybliżyć wszystkim zainteresowanym zasady, którymi kierowałem się przy konstruowaniu swojej gitary. Tak, jak już mówiłem, gitara była dla mnie wyzwaniem inżynierskim i starałem się skonstruować ją i wykonać zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej.

W tym opracowaniu zajmę się jedynie zasadami konstrukcyjnymi, odsyłam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia mojej strony: http://andyguitar.gitarzysta.com gdzie można zobaczyć zdjęcia dotyczące budowania gitary elektrycznej.
Nie jestem lutnikiem i nie zajmuję się budową gitar elektrycznych na zamówienie.

Uwagi wstępne

Budowanie gitary jest niezwykle skomplikowanym procesem i należy sobie zdawać sprawę, że bez odpowiedniego przygotowania i narzędzi jest to praktycznie niemożliwe. Potrzebna jest również wiedza dotycząca obróbki drewna, jak również doświadczenie w tym zakresie. Niezwykle ważna jest cierpliwość. Jednocześnie chciałbym uczulić wszystkich, którzy zamierzają budować gitary elektryczne, na bezpieczeństwo pracy.

W przypadku mechanicznej obróbki drewna posługujemy się bardzo ostrymi narzędziami, o wysokich obrotach. Łatwo może dojść do uszkodzenia rąk, palców, etc. Obróbka ręczna też wymaga narzędzi i one również mogą spowodować okaleczenia. Tak więc na etapie wykonywania elementów gitary należy przestrzegać wszystkich zasad BHP.

Jednym z najbardziej szkodliwych procesów wykonywania gitary jest lakierowanie, które należy wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, używając okularów ochronnych i masek przeciwpyłowych.

Gitara elektryczna

Gitara elektryczna jest urządzeniem mechanicznym, które posiada układ elektryczny służący do zamiany drgań mechanicznych strun, za pomocą przetworników elektromagnetycznych, na drgania elektromagnetyczne. Tak więc w przypadku gitary elektrycznej bardzo ważne są dwa układy: mechaniczny do wytwarzania drgań strun i elektryczny do ich przetwarzania. Od jakości ich wykonania zależy efekt końcowy. Przed wykonaniem gitary elektrycznej należy sformułować założenia wstępne wynikające z potrzeb konstruktora.

Czytaj więcej na http://andyguitar.gitarzysta.com


Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Korpus gitary elektrycznej

Korpus jest głównym elementem składowym gitary elektrycznej Kształt samego korpusu ma znacznie mniejsze znaczenie jeśli chodzi o barwę dźwięku. Konstruktorzy...

Zamknij