WYGODNE NAGRYWANIE MUZYKI

Niezależnie od tego na jakim instrumencie muzycznym gramy, z czasem kiedy nauczymy się podstaw gry, prawdopodobnie będziemy chcieli nagrać graną przez nas muzykę. Możemy nagrywać dla własnej przyjemności, aby pochwalić się progresem jaki zrobiliśmy, czy wówczas kiedy chcemy mieć pamiątkę. Dobrym pomysłem jest nagranie utworu, a następnie nagranie go raz jeszcze za dwa miesiące. Dzięki temu będziemy mieli doskonały dowód na to jak duży postęp Zrobiliśmy przez ten czas. Nagrywać można za pomocą różnych urządzeń, nawet takich jak smartfon, jednak jeśli zależy nam na tym aby jakość dźwięku była lepsza, warto zainwestować w mikrofon lub inny sprzęt do nagrywania. Osoby które zaczynają interesować się homerecordingiem, czyli tworzeniem własnego domowego studia nagrań, czasami rezygnują z tego pomysłu, martwiąc się o to, że nie poradzą sobie z większą ilością sprzętu, który trzeba wiedzieć jak podłączyć, lub który jest po prostu drogi. Są jednak alternatywy, które pozwolą nam nagrać muzykę w dobrej jakości w bardzo wygodny sposób, przy czym urządzenia te nie muszą być drogie aby oferowały dobrą jakość nagrywania.

MIKROFON USB I REJESTRATOR

Do obsługi tradycyjnego mikrofonu zwykle potrzeba dodatkowego zasilania w postaci przedwzmacniacza mikrofonowego lub interfejsu audio z wejściem mikrofonowym. Dodatkowy sprzęt to dla wielu osób dodatkowy problem oraz dodatkowy wydatek. Można tego uniknąć wybierając mikrofony USB. Taki sprzęt po prostu wpinamy do komputera za pośrednictwem złącza USB, instalujemy sterowniki jeśli jest to konieczne i już jesteśmy gotowi do nagrywania. Jakość zarejestrowanego dźwięku zależy od wielu czynników, głównie od tego jaki wybierzemy mikrofon. Mikrofony USB są zwykle nieco „okrojone” i nie oferują tak dobrej jakości jak w przypadku tradycyjnych modeli, jednak na rynku muzycznym znajdziemy zaskakująco dobry sprzęt za stosunkowo niską cenę, taki jak na przykład Novox NC1 czy Blue Snowball. Jakość dźwięku zależy też od tego w jakich warunkach nagrywamy, czyli między innymi od tego czy nasz pokój jest dobrze wygłuszony. Tego oraz innych sztuczek związanych z homerecordingiem nauczymy się przeglądając różne poradniki muzyczne dostępne w sieci. Mikrofon jednak nie jedno ma imię, a jeśli zależy nam na dobrej jakości oraz wygodzie, możemy wybrać alternatywę jaką jest rejestrator dźwięku. Urządzenie to jest zwykle niewielkie i przypomina dyktafon, którym praktycznie jest, lecz z tą różnicą, że rejestrator jest dyktafonem stworzonym z myślą o osobach, którym zależy na możliwie najlepszej jakości nagrywanego dźwięku. Rejestrator często posiada więcej niż jeden mikrofon do nagrywania, w zależności od tego jaki sprzęt wybierzemy, a wbudowane opcje pozwolą nam ustawić go w taki sposób, aby jakość dźwięku była możliwie jak najlepsza. Rejestratory sa niewielkie, lekkie i zasilane są na baterie, co oznacza, że możemy nagrywać gdziekolwiek i nie potrzebujemy do tego celu komputera.

INTERFEJS AUDIO

Bardzo wygodnym urządzeniem do nagrywania dźwięku jest wspomniany wcześniej interfejs audio. Jest to niewielka skrzynka która podłączamy do komputera i do której możemy wpiąć gitarę elektryczną. Dzięki interfejsowi możemy nagrywać dźwięk w dobrej, bezszumowej jakości, bez obaw o to, że wraz z naszą gitara zarejestruje się dźwięk otoczenia. Kupując interfejs audio warto wybrać taki, który ma wbudowane złącze mikrofonowe, ponieważ dzięki temu w przyszłości będziemy mogli podłączyć tradycyjny mikrofon bez konieczności decydowania się na zakup mikrofonu USB.

Back to Top