Przyśpieszony kurs bluesa Leszka Cichońskiego (Thanks Jimi)

Dla tych, którzy przygotowują się na „Thanks Jimi Festival” fragment z książki Leszka Cichońskiego „Gitarowe ABC” zamieszczony na oficjalnej stronie festiwalu.

blues gitara Blues w gitarowych riffach

Przedstawione w książce ciągi akordów są praktyczną pomocą w opanowaniu gitarowej techniki akordowej, akompaniamentu i podstaw harmonii. Zbiór jest interesujący nie tylko ze względu na opanowanie techniki akordowej i techniki akompaniamentu, ale także w celu rozwijania zmysłu improwizacji.
Podręcznik prezentuje naturalną muzyczną formę 12-taktowego bluesa durowego (major) i molowego (minor). Książka + 2 x CD

Najpopularniejszy jest blues 12 taktowy. Chorus takiego bluesa ma 12 taktów. Chorus to tak jak zwrotka w piosence – ma określoną progresję akordów i powtarza się kilka lub kilkanaście razy w czasie trwania utworu. Harmonia (akordy) opiera się na triadzie harmonicznej, a więc na Tonice, Subdominancie i Dominancie. W przypadku bluesa w tonacji A zmiany akordów w poszczególnych taktach chorusa wyglądają następująco:

4/4 II: A7 I D7 I A7 I A7 I D7 I D7 I A7 I A7 I E7 I D7 I A7 I E7 :II

Nauka Bluesa – część 1

Nauka Bluesa – część 2

Nauka Bluesa – część 3

Często spotykanym sposobem akompaniamentu gitarowego w bluesie i w muzyce rockowej jest tzw. podkład „kwintami”.
W utworze Hendrixa Red House Blues – akordy zmieniają się identycznie. Utwór ten jest jednak grany w wolniejszym tempie i w tonacji C, a więc kwintami w pozycji VIII ( dźwięk C przy 8. progu struny E ) lub w III (dźwięk C przy 3. progu struny A)

* Fragmenty wideo pochodzą z multimedialnej szkoły Leszka Cichońskiego „Gitarowe ABC”, której premiera odbyła się w czasie GRG’06.

Back to Top