Gitara.org

Poradnik gitarzysty: Jak zabezpieczyć gitarę przed zimą

Jak co roku nadchodzi pora dużych zmian względnej wilgotności powietrza. Używanie systemów ogrzewania jesienią i zimą powoduje wysuszanie powietrza a co za tym idzie – drewna gitary. Nadmierne wysuszenie naraża na szwankbrzmienie i wygodę grania instrumentu a niejednokrotnie powoduje nieodwracalne uszkodzenia. Zastraszające wieści. Ale spokojnie, mamy dla was także dobrą wiadomość: dzięki kontrolowaniu wilgotności powietrza i użyciu prostych akcesoriów utrzymanie waszej gitary w doskonałym stanie nie będzie wcale takie trudne.

Kiedy nie gracie trzymajcie gitarę w futerale. Futerał zabezpiecza przed wysuszaniem gitary w pomieszczeniach gdzie jest bardzo sucho. Co więcej w małej przestrzeni wnętrza futerału łatwiej kontrolować i utrzymać właściwą wilgotność dzięki użyciu higrometru i nawilżacza.
Jeśli nie macie futerału używajcie w tym celu pokrowca. Spełni jego rolę jeśli jest wykonany z wodoodpornej tkaniny. A z pomysłów nie nadających się do publikacji (więc niech to zostanie między nami) – możecie użyć szczelnie zamykanego odpowiednio dużego foliowego worka.

Używajcie cyfrowego higrometru. Pod żadnym pozorem nie używajcie analogowych higrometrów włosowych niezależnie od tego jak stare/nowe tanie/drogie by były – ich wskazania są mylące! Bo czy potraficie wyjaśnić dlaczego, niezależnie od pory roku i pogody pokazują zawsze wilgotność50-60%?

Zobacz cały artykuł na http://kisielewski.com.pl

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Finał Ogólnopolskiego Konkursu V-Drum 2012

12 października 2012 w godź 15:00 - 19:00 odbędzie się Ogólnopolski Finał Konkursu V-Drum 2012, który będzie miał miejsce w...

Zamknij