Płyty muzyczne to przeżytek? Absolutnie nie!
Pierwsze dwudziestolecie dwudziestego pierwszego wieku stoi pod znakiem nieprawdopodobnego rozwoju technologicznego. Zawrotne tempo zachodzących zmian można przyrównać chyba tylko do postępu technicznego z drugiej połowy XIX wieku, kiedy to wraz wynalezieniem silnika parowego rozpoczęła się zupełnie nowa era w dziejach ludzkiej cywilizacji. Obecnie jednak zmiany następują jeszcze szybciej – praktycznie każdego dnia słyszy się w mediach o nowych wynalazkach, a technologia, która jeszcze niedawno była nowinką, niemal z dnia na dzień staje się przestarzała. Dlatego też mogłoby się wydawać, że skoro coraz więcej ludzi do słuchania muzyki wykorzystuje serwisy streamingowe, jak choćby Spotify albo stary, poczciwy portal YouTube, kompaktowe płyty muzyczne wkrótce nieuchronnie trafią do lamusa. Okazuje się jednak, że wbrew przewidywaniom, płyty CD z muzyką wciąż cieszą się sporą i, co ważniejsze, niesłabnącą popularnością wśród wielu melomanów.
Płyty kompaktowe z muzyką weszły do powszechnego użycia w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia, sukcesywnie wypierając z rynku mniej praktyczne kasety magnetofonowe. Mimo że od tamtego czasu mija już prawie czterdzieści lat, to nośnik ten wciąż jest obecny na półkach sklepów muzycznych. Przetrwał nawet erę odtwarzaczy mp3, których pojawienie się na rynku miało sprawić, że muzyka będzie sprzedawana już wyłącznie w formie cyfrowej. Tak się jednak nie stało – wielu miłośników muzyki wciąż przedkłada sentyment związany z płytami muzycznymi nad wygodę plików cyfrowych.
Dzisiaj płyty z muzyką kupuje się bowiem nie tylko po to, by jej słuchać w odtwarzaczach CD. Zakup albumu na płycie jest wyrazem wdzięczności dla artysty, który włożył swoje serce i talent w jego opracowanie, zarówno od strony muzycznej, jak i wizualnej. Wszystkie wydawnictwa ulubionego wykonawcy wyeksponowane na półce wspaniale się prezentują i cieszą oko każdego fana. Ponadto wielu melomanów traktuje swoje zbiory płyt muzycznych jak cenne kolekcje i nierzadko spędza długie godziny, szukając brakujących białych kruków w antykwariatach.
Jakikolwiek cel przyświeca osobom kupującym płyty muzyczne, nie ma wątpliwości, że kompakty po dziś dzień wywołują w miłośnikach muzyki znacznie silniejsze emocje niż może i wygodniejsze, może i bardziej praktyczne, ale zdecydowanie mniej magiczne streamowanie muzyki przez Internet. I właśnie z tego powodu o przyszłość płyt CD na rynku muzycznym możemy być spokojni.