Krzywy gryf
Ustawianie poprawnej krzywizny gryfu jest podstawowym krokiem prowadzącym do komfortowej (niskiej) akcji strun. Czynność ta jest często niesłusznie uznawana za bardzo skomplikowaną. Jednak wcale tak nie jest i jak najbardziej można ją poprawnie wykonać samodzielnie.
Fakty i mity
Niestety krążą różne mity na temat własnoręcznej regulacji pręta napinającego. Zazwyczaj sugerują one możliwość bardzo łatwego uszkodzenia gitary. Oczywiście jak przy wielu innych czynnościach należy wykonywać ją z głową i trzymać się określonych zasad. Wtedy na pewno nic złego się nie stanie i regulacja zakończy się powodzeniem. W zasadzie niebezpieczna sytuacja może pojawić się w jednym z dwóch przypadków. Pierwszy może wystąpić, gdy posiadamy bardzo grube struny i zbyt mocno poluzujemy pręt, a drugi, gdy pręt będzie mocno napięty a struny mocno poluzowane lub wręcz zdjęte. Wynika to z faktu, że siły z jakimi struny działają na gryf są bardzo duże i w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne. Jednak są to naprawdę skrajne przypadki i jeśli regulacja przeprowadzona będzie głową to z pewnością zakończy się powodzeniem.
Kiedy konieczna jest regulacja?
Regulacja jest niezbędna, kiedy niemożliwe jest ustawienie niskiej akcji strun poprzez regulację na mostku tak, aby struny nie brzęczały, czyli nie obijały się o progi. Zazwyczaj warto ten zabieg wykonać po kupnie nowej gitary lub wymianie strun na inny rozmiar. Warto zauważyć, że sama regulacja wysokości strun na mostku przy źle ustawionej krzywiźnie gryfu nie pozwoli na osiągnięcie zadowalającego rezultatu. Jeśli gryf jest zbyt wklęsły to podwyższanie strun na mostku poprawi sytuację głównie na początkowych progach. Jeśli gryf jest zbyt wypukły to sytuacja poprawi się tylko na ostatnich progach. Co więcej w obu przypadkach, a szczególnie w pierwszym akcja strun wciąż będzie niezadowalająca.
Warto jeszcze raz wspomnieć o tym, że regulacja krzywizny powinna być bezwzględnie powtórzona po wymianie strun na inny rozmiar, szczególnie jeśli różnica jest istotna. Grubość strun ma wpływ na ich napięcie przy konkretnym stroju, co oczywiście rzutuje na napięcie pręta w gryfie, którego zadaniem jest zrównoważenie siły generowanej przez struny. Co więcej grubsze struny przy danym stroju drgają nieco słabiej, więc jest szansa, że uda się ustawić mniejszą krzywiznę gryfu oraz nieco bardziej zejść z wysokością strun nad progami.
Jak ocenić krzywiznę gryfu?
Żeby sprawdzić, czy krzywizna gryfu jest odpowiednia należy przycisnąć strunę na pierwszym i ostatnim progu. (…) Czytaj więcej na Gitaradiy.pl