Gitara.org

Jak czytać tabulatury?

Po poznaniu podstawowych chwytów na gitarze najczęściej przychodzi moment, w którym chcemy zagrać nasze ulubione utwory. Wiele utworów jest dostępne w formie nut albo tabulatur. Nuty są tradycyjnym sposobem zapisu muzyki. Ich poznanie jest wskazane w późniejszej fazie nauki gry na gitarze. Tabulatury natomiast są bardzo prostą metodą zapisu stworzoną specjalnie dla gitarzystów.

Czemu tabulatury?

Ciężko zanegować fakt, że słuch należy rozwijać. W początkowej fazie należy jednak najpierw obyć się z gitarą poprzez wiele godzin grania na niej i dopiero później, gdy instrument ten będzie nam zdecydowanie bliższy, zabranie się za kształcenie słuchu. Najbardziej przyjemną metodą obycia się z gitarą jest granie swoich ulubionych utworów. Na tym etapie jest to możliwe właśnie dzięki tabulaturom.

Dwa rodzaje tabulatur

Generalnie można spotkać się z dwoma rodzajami tabulatur. Jedne wyświetlają się w obrębie strony internetowej lub pliku tekstowego, a drugie w specjalnym programie komputerowym. Pierwsze najczęściej nie zawierają informacji o rytmie. Wskazane są jedynie progi i struny, z których należy korzystać podczas gry. Drugie natomiast informacje o rytmie już zawierają. Dodatkowo można je odtworzyć, a oznaczenia grane w danym momencie zostaną w odpowiednim czasie podświetlone. Pierwsze wymagają więcej myślenia, co jest wskazane w muzycznym rozwoju. Drugie umożliwiają dokładny odczyt muzyki łącznie z danymi o rytmie, dzięki czemu przekazują dokładnie te same informacje co nuty w bardziej przystępny sposób dla gitarzystów. Przykładowe programy do odczytywania i zapisywania tego typu tabulatur to Guitar Pro (zamknięte oprogramowanie), TuxGuitar (LGPLv2.1) i Power Tab Editor (freeware).

Artykuł, w którym zawarte są szczegóły dotyczące czytania tabulatur znajdziecie pod linkiem http://gitarzysci.pl/jak-czytac-tabulatury-t49762.html na forum gitarzysci.pl, na którym dostępnych jest wiele ciekawych informacji o gitarach i muzyce.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Profil idealnego DJ-a – warto zainwestować w…

Nie każdy człowiek może zostać dobrym DJ-em, bowiem zawód ten jest bardzo specyficzny. Rzecz jasna, DJ preferujący muzykę klubową musi...

Zamknij