Czy grunge to tylko Nirvana?
Utwór „Smells Like Teen Spirit”, który pojawił się na wspomnianym albumie, stał się jedną z najważniejszych piosenek początku lat dziewięćdziesiątych i uznawany jest on również za hymn pokolenia X. Od tego momentu Nirvana swoją agresywną i bezkompromisową muzyką zdobyła wielu słuchaczy na całym świecie. Jednak kariera zespołu Nirvana wcale nie była początkiem gatunku grunge, który został zapoczątkowany kilka lat wcześniej.
Grunge, który nazywany jest również jako Seattle Sound, jest podgatunkiem rocka alternatywnego, który zaczął być popularny w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Przede wszystkim rozwijał się Seattle, a także w jego okolicach. Tym, co wyróżniało grunge od innych gatunków, było zniekształcone brzmienie gitar elektrycznych oraz dynamiczne rytmy. Również ważne były teksty, które niosły ze sobą określony przekaz dla młodego pokolenia, co także przełożyło się na popularność tego gatunku.
Ciężko jednoznacznie wskazać, kiedy narodził się gatunek. Jednym z pierwszych albumów z muzyką grunge była składanka „Deep Six”, na której został zamieszczone utwory takich zespołów jak Melvins, Malfunkshun, Green River, Soundgarden, Skin Yard czy The U-Men. Wiele z nich zrobiło oszałamiające kariery. Wśród innych popularnych zespołów grających grunge zarówno w okolicy Seattle, jak i również poza nią znajdują się: Alice in Chains, Mother Love Bone, Love Battery, Foo Fighters, Pearl Jam, Temple of the Dog, Skin Yard, Bikini Kill, Hole czy Babes in Toyland.
Wobec tego każdy, kto przepada za Nirvaną, znajdzie dla siebie również wiele innych zespołów, które grają muzykę w podobnym stylu. Teraz można przesłuchać ich propozycje także przez internet przez serwisy muzyczne oraz przez radia internetowe.