
Czasopismo Muzyk – czerwiec 2018
W czerwcowym numerze naszego miesięcznika znalazło się całkiem sporo syntezatorowych akcentów. Pierwszym z nich jest wywiad z Rickiem Wakemanem – brytyjskim kompozytorem i klawiszowcem znanym zarówno z grupy Yes, jak i długiej kariery solowej. Chociaż sama rozmowa nie dotyczy instrumentów – opowiada on w niej m.in. o zmianach w branży muzycznej, losach zespołu Yes i swoich planach na przyszłość – to muzykowi towarzyszy na zdjęciach cała bateria syntezatorów. Drugi akcent jest już bardziej bezpośredni, a mowa tu o relacji z targów SUPERBOOTH18, które odbyły się w maju w Berlinie. Podczas tej trzydniowej imprezy swoje produkty prezentowało ponad dwustu wystawców, wśród których były także polskie firmy. Podobnie jak wcześniejsze edycje, targi te są poświęcone przede wszystkim syntezatorom (w tym modularnym) i głównie one były eksponowane na poszczególnych stoiskach. Nie zabrakło też wśród nich nowości – i to jeszcze „gorących”. Syntezatorów (choć nie tylko) dotyczy też książka „PUSH TURN MOVE”, której recenzję publikujemy w tym numerze. Jest to bogato ilustrowane wydawnictwo poświęcone zagadnieniom designu elektronicznych instrumentów muzycznych i projektowaniu ich tak, by były funkcjonalne, ergonomiczne i przyjazne w obsłudze. Oczywiście informacji o nowych syntezatorach nie brakuje też w dziale Nowości…
Czerwcowe wydanie miesięcznika Muzyk to także test interfejsu audio Onyx Producer 2•2 firmy Mackie oraz pianina scenicznego Kurzweil SP6. Wspomniany interfejs łączący się z komputerem przez USB oferuje po dwa kanały wejściowe i wyjściowe, a poza złączami audio do dyspozycji mamy też gniazda MIDI. Urządzenie wyposażono także w przedwzmacniacze Onyx i funkcję Direct Monitoring. Testowane stage piano to instrument o 128-głosowej polifonii wyposażony w dynamiczną, doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym, obejmującą 88 klawiszy. SP6 wykorzystuje technologię FlashPlay i udostępnia ponad dwieście barw fabrycznych i 130 programów MULTI. Do dyspozycji mamy także procesor efektów i arpeggiator. Stosunkowo lekki instrument udostępnia też programowalne kontrolery MIDI i daje możliwość korzystania z czterech stref klawiatury.
Zestawienie, które publikujemy w tym numerze poświęcone jest analogowym mikserom oferującym maksymalnie 10 kanałów wejściowych (łącznie mono i stereo). Znalazły się w nim informacje na temat aż 54 różnych modeli. Są to konsolety pochodzące z oferty 11 producentów, różniące się między sobą zarówno liczbą kanałów i ich konfiguracją, jak również architekturą torów wejściowych i wyjściowych oraz oferowanymi funkcjami.
W wydaniu czerwcowym nie brakuje też informacji o nadchodzących wydarzeniach muzycznych, w tym objętych patronatem przez nasz miesięcznik.