Rodzaje efektów gitarowych
Gitara elektryczna najczęściej kojarzona jest z rockiem, metalem, ciężkimi riffami i szybkimi, ostrymi solówkami. Nic w tym dziwnego, ponieważ wspomniane gatunki muzyczne rozpropagowały ten instrument na świecie, jednak elektryk równie dobrze sprawdza się także w muzyce jazzowej, bluesie, popie, country i wielu innych. Oznacza to, że gitara elektryczna jest niesamowicie uniwersalna. Jest tak dlatego, że wpływ na jej brzmienie ma wiele czynników. Decydując się na zakup tego instrumentu warto zwracać uwagę na to, jakie posiada przetworniki, jednak to dopiero początek, ponieważ wpływ na brzmienie gitary elektrycznej ma także między innymi wzmacniacz, znany potocznie jako combo lub piec, a także efekty gitarowe.
Przestery
Najlepiej znanym rodzajem efektu gitarowego jest bez wątpienia przester, który jest wbudowany w niemal każdy wzmacniacz gitarowy. To właśnie ten efekt pozwala uzyskać charakterystyczne, ostre brzmienie znane z rocka czy metalu. Przestery dzielą się na trzy podgrupy.
Pierwszą z nich jest distortion, który charakteryzuje się stosunkowo jasnym i bardzo ostrym brzmieniem, które doskonale sprawdza się w metalu. Cenionym przedstawicielem efektu distortion jest ProCo RAT 2.
Następnie mamy efekt typu overdrive, który zazwyczaj brzmi cieplej niż distortion i można go używać także jako boostera. Overdrive także znajdzie zastosowanie w metalu, jednak warto wybierać go również do gatunków takich jak rock czy blues-rock.
Fuzz należy do trzeciej grupy i z trzech przesterów posiada najbardziej charakterystyczne brzmienie. Jest ono bardzo agresywne, wręcz siarczyste. Fuzz możemy usłyszeć na przykład w muzyce zespołu White Stripes. Dobrym przykładem przedstawiającym to charakterystyczne brzmienie jest utwór Dead Leaves and the Dirty Ground.
Efekty modulacyjne
Efekty modulacyjne są w stanie wzbogacić brzmienie gitary, lub zupełnie je zmienić, w zależności od rodzaju efektu i jego ustawień. Wśród nich znajdziemy chorus, który symuluje brzmienie kilku gitar grających jednocześnie, tremolo, dzięki któremu można uzyskać brzmienie podobne do grania i rytmicznego kręcenia potencjometrem odpowiedzialnym za głośność, czy octaver, który dodaje oktawę w górę lub w dół do sygnału gitary.
Reverb i Delay
Jeżeli chcemy wypełnić brzmienie, doskonałym wyborem będzie reverb, zwany pogłosem, delay, który tworzy echo, lub połączenie tych dwóch efektów ze sobą. Przykładem bardzo wygodnego w obsłudze efektu typu delay jest Nux Analog Delay. Na koniec warto zaznaczyć, ze wszystkie efekty można ze sobą łączyć, zwiększając tym samym możliwości kreowania brzmienia.
Zobacz również gitary elektryczne dla dzieci oraz instrumenty dla dzieci na Bumbumrurki.pl