Twój sposób na nagrywanie gitary w domowym studio

Temat ten jest często poruszany przez większość gitarzystów. Odpowiedz może być znacząca dla wielu czytelników , którzy być może nagrywali już gitarę w domowy studiu i dla tych , którzy mają zamiar to robić. A tych zapewne jest wielu.

Zacznijmy od wyglądu domowego studia podczas nagrań i jak należy postąpić z resztą domowników. Na początku powinniśmy znaleźć sobie jakiś zakątek gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał i z którego nie będziemy musieli się usuwać podczas trwania nagrań ( podczas takiej sytuacji moglibyśmy stracić cenne ustawieni urządzeń nad ,którymi zazwyczaj długo się pracuje).Podczas trwania rejestracji dźwięku warto zostawić kartkę na drzwiach z wiadomością dla reszty domowników ,że właśnie coś
nagrywasz.. Dobrze było by wygłuszyć pomieszczenie. Służą do tego specjalne płyty z pianki wyciszającej o różnych kształtach i grubościach lecz wiąże się to z kosztami. Jest tańszy sposób wytłaczanki od jajek. Spełniają one tą samą role za bardzo niskie koszta. Można użyć kołder lub koców ,które będą wisiały na ścianach naszego prowizorycznego studia. Pomieszczenie powinno być swobodne jeśli chodzi o rozstawienie sprzętu. Pomoże nam to uniknąć sytuacji gdy przez jakiś drobny i przypadkowy
ruch podczas nagrywania trącimy coś co mogło by spaść i narobić hałasu.

Do wyboru mamy dwie metody nagrywania : tradycyjną ( nagrywanie za pomocą mikrofonu i wzmacniacza ) i nowoczesną ( opartą na elektronicznym przetwarzaniu dźwięku i wpięcie bezpośrednio w linię ). Metoda nowoczesna jest mniej problematyczna niż tradycyjna jeśli chodzi o ustawienia barwy i całej reszty. Plusami tej metody jest to ,że nie musimy się przykładać do pomieszczenia gdzie będziemy nagrywać. Wcześniej opisane pomieszczenie służy raczej do nagrywani pod kontem metody tradycyjnej.

Przy wpięciu bezpośrednio w linie nie musi być zachowana cisz. Bezpośrednie wpięcie w linie czyli do karty dźwiękowej. Pozwoli to zarejestrować dźwięk o małej ilości szumów. Procesor efektów to podstawa przy nagrywaniu z lini. Większość z nich posiada symulacje kolumn głośnikowych , mikrofonów i posiada wiele efektów. Te zalety automatycznie zwalniają nas z wielu kosztów ,które są obowiązkowe przy tradycyjnym nagrywaniu gitary. Np. piec gitarowy ,efekty, mikrofon ,a do niego kable i statywy.
Teraz czas na metodę tradycyjną. Podstawowy czynnik wpływający na nagranie to mikrofon i jego ustawienie względem kolumny. Liderem mikrofonów jest Shure SM57 i Neumann U47.Lecz są to spore koszta. Wystarczy jakiś tańszy mikrofon(200zł). Średnia odległość mikrofonu od kolumny to 1-12cm.Centralne umieszczenie mikrofonu spowoduje ,że dźwięk będzie mocny, umieszczenie go z boku da ciepłe czyste brzmienie. Postarajmy się aby brzmienie w odsłuchach było takie jak z pieca. Oczywiście można eksperymentować względem własnych upodobań. Nie powinniśmy rozkręcać pieca zbyt głośno. Już podczas nagrywania dobrym pomysłem jest zdublowanie ścieżek gitary i umieszczenie ich w panoramie. Da nam to pełne stereo.

Zapewne zgrywamy na komputer więc liczy się karta muzyczna. Czym lepsza tym jakość nagrania wzrasta. Potrzebujemy też programów do nagrywania oto kilka z nich : Cool Edit Pro , Cubase VST , MAGIX audio studio 2005 deLuxe .To kilka z naprawdę dużej ilości. Do edycji pojedynczego śladu (stereo) : Wave Lab 2.2., Sound Forge 4.5 jest w nich multum możliwości. Nauczenie się obsługi tych programów może trochę potrwać.

Życzę powodzenia i pozdrawiam wszystkich czytelników. Indor (Michał Munch)
Autor: Michał Munch

Back to Top