Teoria muzyki – Interwały

Autor: BulletProofCupid (Gitarzysci.pl)

Interwałów najłatwiej się uczyć na klawiszach, w teorii to po prostu odstępy pomiędzy dźwiękami. Tzn (tu posłużę się klawiaturą fortepianu) odstęp kwarty to po prostu odstęp czterech klawiszy. Jak masz np. dźwięk C to kwartę stworzysz dodając do tego kolejny czwarty dźwięk(w tym wypadku będzie to F). Tak samo sekunda to dwa najbliższe siebie dźwięki gamy naturalnej C-dur. Czyli na przykłąd C i D.
Ugh..nie wiem jak to bardziej łopatologicznie wytłumaczyć. Może pomogą opisy cyfrowe:
Pryma-1
Sekunda-2
Tercja-3
Kwarta-4
Kwinta-5
Seksta-6
Septyma-7

Każda ta liczba oznacza odległość w jakiej dane dźwięki znajdują się od siebie, czyli septyma to odległość siedmiu dźwięków,seksta sześciu,kwinta pieciu itd itp. Oczywiście jeżeli stworzysz kwartę np pomiędzy H i E to wyjdzie tryton a nie kwarta, ale na tym poziomie to wyższa szkoła jazdy (…)

Autor: Wilq (Gitarzysci.pl)

Interwały sa podstawa wszystkiego w muzyce 🙂 Każda melodia, skala, akord… wszystko opiera się na zależnościach miedzy dźwiękami. A miedzy dźwiękami występują właśnie odległości zwane interwałami.

Znając dobrze interwały jesteś w stanie tworzyć DOWOLNY akord, kiedy tylko chcesz =) Uczenie się skal ze znajomością interwałów tez daje większe profity, ponieważ na podstawie samych składników (interwałów budujących skale) jesteś w stanie określić do jakich akordów ona pasuje i jakie można na niej stworzyć.

Na początku interwal wydaje się być czymś abstrakcyjnym, ale postaraj się o nim nie myśleć jak o samej nazwie (coś w stylu „ok to jest tercja, ale co z tego?”), tylko skup się na tym, ze interwal tworzą dwa dźwięki i ich różnica w częstotliwości. Zobacz sobie budowę jakiegoś akordu, który potrafisz zagrać, zagraj go cały, a potem po kolei osłuchaj się z interwalami z jakich się składa, prawdopodobnie jak zrobisz to parę razu to zaczniesz je słyszeć wszystkie na raz w akordzie. Spróbuj sobie grac akordy molowy i durowy na zmianę (ale tylko trójdźwięk) i postaraj się wyłapać różnice miedzy nimi (ta różnica jest tercja, w molowym jest mała, a w durowym jest wielka) – te akordy różnią się jednym dźwiękiem, który nadaje im charakter, może uda Ci się go wyłapać… jest mnóstwo rożnych ćwiczeń i jeszcze więcej możesz sobie sam wymyślić 🙂 ale na początek podstawa jest nauczenie się nazw tych interwałów i ich położenia na gryfie =) Jak posiedzisz trochę w teorii i praktyce to będzie dla Ciebie czymś najbardziej naturalnym na świecie, ze seksta wielka od F to D, tryton od A to D#, a septyma określa charakter dominantowy akordu 🙂

Back to Top