Gitara.org

Telebracja

Gitara która zrewolucjonizowała świat muzyki obchodzi właśnie swoje 60 urodziny. Z tej okazji firma Fender wyprodukowała limitowaną serię gitar Telecaster które są dostępne w dwunastu różnych modelach. Poprzez zróżnicowane wykończenia, zastosowany osprzęt i rodzaj drewna możemy prześledzić ewolucję jaką przechodziła gitara od 1951r. Mamy binding i kwadratowe markery na podstrunnicy rodem z lat 70., prosty osprzęt (na przykład mostek oparty na trzech mosiężnych wałkach, taki jak w pierwszych egzemplarzach), są modele thinline, jest drewno olchowe, jesionowe, świerkowe, klon i palisander zarówno na nakładkach, jak i na korpusach. Wśród nich znajdzie się również tak nietypowy materiał jak bambus. Przetworniki to nie tylko single coil, ale też humbucking. Wszystko połączone ze sobą z godnym uznania wyczuciem i smakiem. W śród klasycznych modeli znajdują się też ciekawostki:

BROWN’S CANYON TELECASTER NAT zbudowany z drewna pochodzącego z rozebranego mostu kolejowego The Browns Canyon Train Trestle w Kalifornii. Most powstał w roku 1890, drewno ma więc ponad sto lat.

BROWNS CANYON TELECASTER NAT

EMPRESS TELECASTER HYBST instrument wykonany z egzotycznego drewna, ważące poniżej 3 kilogramów.

EMPRESS TELECASTER HYBST

LAMBOO TELECASTER NAT Ekologiczne Tele z gryfem i topem z laminatu drewna bambusowego.

LAMBOO TELECASTER NAT

’62 TELE OWT Tele Custom z 1962 roku w kolorze Olympic White, z blokowymi markerami na palisandrowej podstrunnicy i trzywarstwową płytką.

62 TELE OWT

INDIANA BARN ’52 TELE WWSH Tele zrobione ze stuletniej stodoły, która stała sobie spokojnie w stanie Indiana, dopóki nie zauważył jej pracownik firmy Fender.

MAHOGANY TELECASTER NAT Tele wykonany z mahoniu w wersji z humbuckerem pod mostkiem. Podstrunnica wykonana z Lamboo i nietypowa płytka maskująca.

MAHOGANY TELECASTER NAT

Niestety limitowane wersje nie są jeszcze dostępne w Polsce. Na chwile obecną mamy możliwość zakupić model 60th Anniversary Telecaster który jest seryjnie produkowany i w zasadzie oprócz kilku małych modyfikacji oraz wygrawerowanej okolicznościowej płytki nie różni się od modelu American Standard. Cena instrumentu na rynku to ok. 5 400 zł.

60th Anniversary Telecaster

 

A oto próbka dźwiękowa prezentowanej gitary.

Wszystkie 12 modeli można zobaczyć na stronie TopGuitar
KidRock

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pokazy Tommy’eg Denander’a (wstęp wolny, salon Riff, Warszawa)

Mając na koncie udział w nagraniu ponad 2000 albumów i 1800 skomponowanych piosenek można Tommy’ego Denandera bez wątpienia zaliczyć do...

Zamknij