Dobra gitara akustyczna z litym topem T.Burton Foresthill

Flagowy „liciak” marki T.Burton teraz dostępny w nowej odsłonie. Wersja Foresthill W-C-TBK oczarowała nas i na pewno również wy nie pozostaniecie na nią obojętni. Symbol TBK (transparent black) w nazwie oznacza, że użyto wprawdzie czarnego ale szkliście przejrzystego lakieru który budzi skojarzenie nie tyle ze smolistej barwy onyksem co z czarnym diamentem, doskonale i szlachetnie przejrzystym.

Pod lakierem widać drobne słoje litego świerku zastosowanego do budowy płyty wierzchniej. Jak wiadomo gitary z litym topem wymagają większej troski, ale uzyskujemybrzmienie bardziej donośnewyraziste i po prostu szlachetniejsze niż to jakie mogą nam zaoferować instrumenty z laminatu.

Nie należy zapominać o tym, że takie gitary są bardziej wrażliwe na zmiany wilgotności powietrza niż gitary ze sklejki. Są delikatne podobnie jak skrzypce i podatne na rozsychanie tak jak klarnety i tak jak jedne i drugie wymagają przechowywania w atmosferze kontrolowanej wilgotności. Gitary takie są również bardziej długowieczne niż te zbudowane z laminatu (stradivariusy są wszak użytkowane i cenione mimo tego, że mają na karku z górą 300 lat!).

Tradycyjne wykończenie na wysoki połysk i ożyłkowanie z celuloidu płatkowego cieszą oko a złocone klucze typu grover dopełniają szykownego wizerunku instrumentu. Struny, tak jak dotychczas – D’Addario EXP z powłoką wydłużającą ich trwałość – pozwalają dłużej cieszyć się brzmieniem „świeżych” strun.

Brzmienie Foresthilla jest bardzo dynamiczne, selektywne i wyrównane. To właśnie dlatego gitara ta spodobała się Rayowi Wilsonowi (ex. Genesis). Zobaczcie jak gra na ForesthilluFollow You Follow Me” z płyty „…And Then There Were Three…”).

Chcielibyśmy przypomnieć o bracie, a raczej: siostrze świerkowej gitary Foresthill, czyli oForestriverze, gitarze z cedrową płytą wierzchnią. Jest rzeczą powszechnie znaną, żeświerk użyty do budowy płyty wierzchniej da jasny dźwięk z dużą ilością wysokotonowych alikwot. Forestriver natomiast cechuje się brzmieniem stonowanym i łagodniejszym, eksponującym środkowe pasmo częstotliwości. Tę własnie zmianę spowodowało zastosowanie do wykonania płyty wierzchniej Forestrivera litego cedru.

Żeby własnym uchem usłyszeć tę wcale nie subtelną różnicę zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym nasz przyjaciel Philip Omlor porównuje brzmienia Foresthilla i Forestrivera. Aby umożliwić porównanie brzmień dźwięk nagraliśmy jednym mikrofonem usytuowanym stale w jednej pozycji i nie korygowaliśmy brzmienia w czasie masteringu.

Autor: kisielewski.com.pl

Back to Top